نادر ایرانیان
سفیران ویزامهاجرت ، ویزا، اقامت

چگونه پاسپورت کانادا بگیرم؟

چگونه پاسپورت کانادا بگیرم؟ مراحل درخواست پاسپورت کانادایی چیست؟ برای دریافت پاسپورت کانادایی چه شرایط و مدارکی مورد نیاز است؟ هزینه درخواست پاسپورت کانادایی چقدر است؟ مدت زمان رسیدگی به درخواست پاسپورت کانادا چقدر است؟ رتبه بین المللی پاسپورت کانادایی چیست؟ مزایا و امتیازات اخذ پاسپورت کانادایی چیست؟ روش های مختلف برای درخواست پاسپورت کانادایی چیست؟ آیا گرفتن پاسپورت کانادایی سخت است؟ نهاد مسئول رسیدگی به درخواست پاسپورت کانادا چیست؟ اینها سوالات مهمی است که توسط متقاضیان مطرح شده و ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در قالب همین مقاله در پی پاسخگویی به آنها هستیم.

پاسپورت کانادایی پاسپورت چندم دنیاست؟

یکی از مهمترین سوالات درباب پاسپورت کانادایی نیز همین سوال است. مطابق رتبه بندی پاسپورت های جهان passportindex.com پاسپورت کانادایی در سال 2024 به عنوان پاسپورت 7- م دنیا شناخته می شود. همان طوری که در تصویر گرافیکی زیر هم ملاحظه می شود، با استفاده از این پاسپورت می توان به صورت معاف از ویزا به حدود 118 کشور جهان سفر کرد. برای سفر به حدود 47 کشور جهان نیز هنگام ورود ویزا گرفت و برای سفر به 7 کشور جهان نیز ویزای الکترونیک گرفت:

ویزای الکترونیک
ویزای الکترونیک

بنابراین کسی که دارای پاسپورت کانادایی است بدون ویزا می تواند به آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، کلیه کشورهای اتحادیه اروپایی (EU) و تقریبا کلیه کشورهای آمریکای لاتین (مرکوسور) سفر کند. با این تفاسیر دارندگان پاسپورت کانادایی فقط برای سفر به 26 کشور جهان مثل برخی از کشورهای آسیایی و آفریقایی نیازمند اخذ ویزا هستند. مثلا کانادایی ها برای سفر به چین، ایران، مصر، پاکستان و غیره نیازمند اخذ ویزا هستند.

  چگونه می توان شهروند کانادا شد ؟
مشخصات پاسپورت کانادایی
امتیاز تحرک172 امتیاز
معاف از ویزا118 کشور
رتبه قدرت پاسپورت7 جهانی
رتبه قدرت فردی30
دسترسی جهانی86%

روش های درخواست پاسپورت کانادایی

پس ارزش و جایگاه پاسپورت کانادایی در سطح جهانی خیلی بالاست و تقریبا نیز همگان به این نکته واقف هستند. منتها قبل از هر اقدامی بایستی به این نکته مهم توجه کرد که آیا اصلا من صلاحیت Eligibility درخواست پاسپورت کانادایی را دارم یا خیر. برای اطلاع از این امر نیز شما بایستی با انواع روش های درخواست پاسپورت کانادایی به شرح زیر آشنا باشید:

روش های درخواست پاسپورت کانادایی
روش های درخواست پاسپورت کانادایی

روش اول برای اخذ پاسپورت کانادایی از طریق تولد در این کشور است. بر همین اساس نیز کودک متولد خاک کشور کانادا فارغ از ملیت والدینش می تواند به طور اتوماتیکی به پاسپورت (تابعیت) کانادایی دست یابد. چرا که قانون تابعیت کانادایی مبتنی بر اصل خاک است. اما اتباع خارجی متقاضی دریافت پاسپورت کانادایی نیز می توانند از طریق اقامت (کار، سرمایه گذاری و یا ازدواج) به پاسپورت ارزشمند کانادایی خود برسند. منتها به شرطی که:

 • اولا دارای کارت اقامت دایمی (PR) کانادا باشند
 • دوما قبل از امضای درخواست و نیز در طی 5 سال اخیر نیز در حدود حداقل 1095 روز (3 سال) در این کشور بمانند

امتیاز گرفتن پاسپورت کانادایی چیست؟

بر کسی پوشیده نیست که پاسپورت کانادایی جزء بهترین پاسپورت های جهان است. همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، این پاسپورت به عنوان پاسپورت هفتم دنیا شناخته می شود و با داشتن آن می توان بدون ویزا و آزادانه به 118 کشر جهان سفر کرد. همچنین از دیگر امتیازات گرفتن پاسپورت کانادایی می توان به حق بهره مندی از انواع خدمات اجتماعی مثل درمان رایگان، آموزش رایگان، خدمات بانکی و اداری و غیره اشاره کرد. همچنین دارندگان پاسپورت کانادایی از حق رای و حقوق شهروندی دیگر نیز بهره مند هستند.

  چگونه رزومه کانادایی بنویسیم ؟

چگونه می توانم پاسپورت کانادا بگیرم؟ (بخش اول)

پاسخ این سوال را می توان در قوانین تابعیت کانادایی یافت. برای اینکه شما بتوانید از کانادا پاسپورت بگیرید بایستی حایز یکسری شرایط باشید. اینها شامل:

 • اولا مقیم دایمی (PR) کشور کانادا باشید
 • دوما در 5 سال اخیر حداقل 3 سالی را در این کشور زندگی بکنید
 • سوما مالیات بر درآمدتان را بطور کامل پرداخت کرده باشید
 • چهارما مهارت زبان انگلیسی اتان را ثابت بکنید
 • پنجما آزمون شهروندی را بگذرانید
 • ششما در مراسم سوگند شهروندی کانادا نیز شرکت بکنید

پس لازمه اصلی برای گرفتن پاسپورت کانادایی داشتن کارت اقامت دایمی (PR) و گذراندن حداقل 3 سال در کشور کاناداست. در وهله دوم اثبات مهارت زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخردار است. طبق قوانین کانادا افراد بین 18 تا 54 سال متقاضی اخذ پاسپورت کانادایی ملزمند تا مهارت زبان خودشان را در سطح 4 با توجه به یکی از دو معیار زیر به اثبات برسانند:

گرفتن پاسپورت کانادایی
گرفتن پاسپورت کانادایی

چگونه می توانم پاسپورت کانادا بگیرم؟ (بخش اول)

ضمنا برای گرفتن پاسپورت کانادایی بایستی در آزمون شهروندی کانادا نیز شرکت کنید. آزمون مذکور به صورت کتبی برگزار می شود و طبق قوانین کانادا همه متقاضیان بین 18 تا 45 سال ملزم به شرکت در آزمون شهروندی کانادا هستند. محتوای سوالات این آزمون نیز در رابطه با حقوق و مسولیت های شهروندان کانادایی و نیز تاریخ، جغرافیا، فرهنگ، دولت، قوانین و سمبول های کاناداست. سوالات آزمون شهروندی کانادا نیز به دو شیوه زیر می باشد:

سوالات آزمون شهروندی کانادا
سوالات آزمون شهروندی کانادا

معمولا سوالات نیز به دو زبان انگلیسی یا فرانسه ارایه شده و آزمون هم کلا 45 دقیقه طول می کشد. نکته آخر هم اینکه شرط قبولی در آزمون شهروندی کانادا نیز این است که شما از 20 سوال این آزمون حداقل باید به 15 سوال پاسخ درست دهید. مرحله بعدی در گرفتن پاسپورت کانادایی شرکت در مراسم سوگند است که این مراسم نیز درست پس از تایید درخواست متقاضیان توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) برگزار می شود.

  چگونه کانادا برویم ؟

هزینه و مدت زمان گرفتن پاسپورت کانادا

از زمان تحویل درخواست پاسپورت کانادا تا زمان دریافت پاسخ از IRCC حدود 15 ماهی طول می کشد. در این میان نیز ارایه اطلاعات صحیح و مدارک کامل شرط اصلی است. اما درباره هزینه درخواست پاسپورت کانادایی نیز بد نیست بدانید که هزینه درخواست این پاسپورت بسته به سن متقاضی و نیز مدت اعتبار پاسپورت به شرح زیر می باشد:

 • پاسپورت بزرگسالان با اعتبار 5 سال: CA$ 120 (دلار کانادا)
 • پاسپورت بزرگسالان با اعتبار 10 سال: CA$ 160 (دلار کانادا)
 • پاسپورت کودکان (افراد زیر 16 سال): CA$ 57 (دلار کانادا)

یکی از بهترین و معروفترین موسسات مهاجرتی کشورمان ایران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است. که با سالها سابقه و تجربه موفق در زمینه مهاجرت به کانادا و آلمان توانسته است رضایت بالای هموطنان عزیز را کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

فرم زیر رو برای مشاوره رایگان پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.